Podróżna przewoziła 4 muszle - okazy CITES bez wymaganych zezwoleń.

Muszla skrzydelnika olbrzymiego
Muszla skrzydelnika olbrzymiego
Muszla skrzydelnika olbrzymiego
Muszla skrzydelnika olbrzymiego
  • Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego Osobowego Port Lotniczy Wrocław-Strachowice skierowali do kontroli celnej podróżną powracającą z Wysp Karaibskich via Monachium. Kobieta przeszła korytarzem „Zielona linia - nic do zgłoszenia". W jej bagażu ujawniono 4 okazy skrzydelnika olbrzymiego (Strombus gigas), przewożone bez wymaganego zezwolenia.

Konwencja CITES

Skrzydelnik olbrzymi jest objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej, zwanej CITES (ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). CITES chroni te gatunki zwierząt i roślin, które z powodu międzynarodowego handlu, są zagrożone wyginięciem.

W związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody funkcjonariusze zatrzymali chronione okazy do dalszego postępowania.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Skrzydelnik olbrzymi występuje w ciepłych i czystych wodach m.in. Morza Karaibskiego. Znany jest ze swej pięknej i twardej muszli o grubych ścianach i jasnoróżowym otworze. Po dnie morza porusza się skokami na odległość równą połowie długości swojego ciała.

Perły - cenne łzy oceanu

Karaibskie ślimaki – Strombus gigas rodzą najbardziej cenione przez koneserów - perły różowe.

Odcień różowych pereł jest taki sam jak kolor wewnętrznej strony „skrzydła" , charakterystycznego dla muszli tej rodziny.

Różowe skrzydło karaibskiego Strombus gigas dostarcza także surowca do grawerowania kamei - (biżuterii o kształcie okrągłej lub owalnej płytki ozdobionej wypukłą płaskorzeźbą).

Wapienne instrumenty

Muszle skrzydelników olbrzymich były wykorzystywane m.in. jako trąbki oraz rogi sygnałowe, ułatwiające żeglugę morską oraz porozumiewanie się u wybrzeży wysp Karaibów.