- Seminarium Analizy Kryminalnej we Wrocławiu trwało trzy dni. (14-16 maja 2024 roku)
- Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu Panią Julittę Grzebyk.
- W tym roku obchodzimy jubileusz 10-lecia funkcjonowania analizy kryminalnej w strukturach Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
Charakter Seminarium Analizy Kryminalnej jest wyjątkowy - w jednym miejscu spotykają się eksperci, którzy zajmują się centralnym elementem szerszej całości określanej mianem wywiadu kryminalnego.
Podczas pierwszego dnia obrad uroczyście wręczono odznaki „Zasłużony dla Krajowej Administracji Skarbowej" oraz podziękowania i wyróżnienia za zasługi wniesione na gruncie budowy i rozwoju analizy kryminalnej w strukturach KAS.
Udział w konferencji wzięli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej, przedstawiciele służb i organów stosujących analizę kryminalną, w tym: prokuratury, Komendy Głównej Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji, partnerzy ze Służby Kontrwywiadu Wojskowego, z Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej oraz przedstawiciele świata naukowego.
Zagadnienia, które zostały omówione w ramach dedykowanych paneli: historia i kierunki rozwoju analizy kryminalnej oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii w działaniach operacyjnych.
15 maja Seminarium Analizy Kryminalnej zaszczyciła swoją obecnością Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.
Minister Krok podkreśliła:
"Waga i poziom skomplikowania wielu spraw prowadzonych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej wskazują, że w toku śledztw mogą - i powinny być - wykorzystywane techniki i narzędzia analizy kryminalnej. Profesjonalnie przeprowadzona i przygotowana analiza kryminalna jest wówczas bezcennym narzędziem w toku prowadzonej sprawy.
Jestem przekonana, że funkcjonujące we Wrocławiu Centrum Kompetencyjne, działając we współpracy z Departamentem Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej MF i naszymi partnerami będzie, tak jak obecnie, realizować wiele istotnych inicjatyw rozwojowych w zakresie analizy kryminalnej."
W seminarium uczestniczą przedstawicieli służb mundurowych, służb specjalnych, instytucji oraz przedstawiciele świata akademicko-naukowego a także Departamentów Ministerstwa Finansów oraz Szefa KAS przy EUROPOLU.
16 maja, w ostatni dzień seminarium omówione zostały w ramach dedykowanych paneli następujące zagadnienia:
automatyzacja pozyskiwania danych z Internetu
wykorzystanie sztucznej inteligencji
narzędzia wspierające proces analityczny.
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu Julitta Grzebyk podsumowała wydarzenie i podziękowała za organizację.
Seminarium jest okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń i poglądów dotyczących analizy kryminalnej, która jest nieocenionym narzędziem w wykrywaniu przestępczości gospodarczo-finansowej.