Działania informacyjno-edukacyjne w obszarze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych

Działania informacyjno-edukacyjne w obszarze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych

Działania informacyjno-edukacyjne w obszarze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych

  • Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) kontynuuje akcję edukacyjną „Hazard? Nie daj się wciągnąć!" w roku szkolnym 2024/2025.
  • Szkoły mogą już zgłaszać chęć uczestnictwa w projekcie.
  • Akcja uzyskała honorowy patronat Ministra Edukacji.

Cel akcji i jej odbiorcy

Chcemy zwrócić uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier wśród dzieci i młodzieży, takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne. Chcemy też pokazać, z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych.

Akcja jest skierowana do uczniów klas 7. i 8. szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej adresatami są także rodzice i nauczyciele.

Hazard – szczególnie niebezpieczny dla młodych

Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Dlatego tematyka akcji uwzględnia również problem wykorzystywania Internetu przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe.

Organizatorzy nielegalnych kasyn w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo – aby ich zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują różnego rodzaju nielegalne gry, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem mogą być bardzo atrakcyjne dla osób młodych.

Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.

Działania informacyjne KAS

Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem i zyskuje uznanie.Kampania spotkała się z dużym zainteresowaniem placówek oświatowych, a uczestnicy spotkań wysoko oceniali zarówno samą inicjatywę, jak i poziom prowadzonych zajęć.

Akcję KAS objął honorowym patronatem Minister Edukacji. W uzasadnieniu wskazał, że „z uwagi na edukacyjny charakter inicjatywy oraz działania mające na celu podniesienie świadomości zagrożeń wynikających z uczestnictwa w grach hazardowych wśród dzieci i młodzieży, inicjatywa w pełni zasługuje na patronat honorowy. Tego rodzaju projekt, przez swój cel i promowane wartości, a także wieloletnią tradycję należy uznać za wartościowy i godny uwagi".

Gdzie zgłaszać chęć udziału w akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!"

Izby administracji skarbowej (IAS) organizują spotkania w szkołach na terenie wszystkich województw. Placówki, które są zainteresowane współpracą i organizacją spotkań z przedstawicielami KAS, wysyłają zgłoszenie w formie elektronicznej na adres e-mail koordynatora IAS ze swojego województwa.

Adresy koordynatorów oraz więcej informacji o akcji można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/nie-dla-hazardu

Szkoły z Dolnego Śląska zainteresowane udziałem w projekcie, mogą zgłaszać się drogą elektroniczną na adres: hazard.ias.wroclaw@mf.gov.pl.

Zapraszamy do udziału!